EU-ÓRA

Az Európai Parlament Kapcsolattartó Irodája ingyenes, interaktív ismeretterjesztő foglalkozásokat tart általános- és középiskolásoknak, illetve a felsőoktatási intézményekben tanulóknak. Az EU-órák célja és feladata, hogy a különböző célcsoportok a megszokott iskolai kereteken kívül, interaktív foglalkozások során szerezzenek minél mélyebb és informatívabb gyakorlati tudást az Európai Parlamentről és az Európai Unióról.

A projekt a középiskolásokat és kiemelten a 16-19 éves korosztályt (10-13.évfolyamok) célozza, akik az elméleti ismereteken felül interaktív foglalkozás keretében szerezhetnek a mindennapokban is jól használható, gyakorlatias tudást az Európai Unióról és az általa kínált lehetőségekről.

Emellett általános iskolások (10-14 évesek), valamint speciális érdeklődésű csoportok (pl. fogyatékkal élők, hátrányos helyzetben élők, esti iskolák, egyetemi csoportok) is részt vehetnek az EU-órán.

Az EU-óra programot különösen történelem és földrajz szakos tanárok figyelmébe ajánljuk.

Az EU-órák helyszíne a Millenáris Parknál található Európa Pont (Európai Unió Háza - 1024 Budapest, Lövőház u. 35.), ahol EU-s környezet és számos ingyenes uniós kiadvány is várja a résztvevőket.

Igény esetén, a kapacitások függvényében helyszíni kitelepülésre, valamint indokolt esetben online EU-óra megtartására is van lehetőség.
Magyarország pöttyös térkép
Illusztráció
Milyen témák köré épülnek az EU-órák?
A tematikus EU-órák 3 modul köré épülnek:
1. Európa régen és most
A résztvevők az Európai Unióról szóló meglévő ismereteinek rendszerezése után bevezetést kapnak az integráció történetébe, az EU kialakulásának alappilléreibe, megismerik a főbb mérföldköveket az integráció során, a csatlakozási folyamatot, a tagállamok uniós szempontból fontos főbb ismérveit.
2. Európa közösen dönt!
A diákok megismerik az Európai Unió döntéshozatali mechanizmusát, egyrészt azokat a legfontosabb alapelveket, amelyeken az Európai Unió határozatai alapulnak, másrészt azoknak az intézményeknek (Bizottság, Tanács, Parlament) a munkáját, amelyek a döntéseket meghozzák. Emellett a résztvevők csoportmunka keretében, a döntéshozatali mechanizmus szabályai szerint vizsgálnak meg egy aktuális kérdést.
3. Európa a mindennapokban
Az előző modulokra épülve különböző aktuális, mindennapokat érintő, korosztályosan kiemelten fontos uniós témával ismerkednek meg a résztvevők. Pl. az euró (története, szerepe, euróövezet), környezetvédelem, digitalizáció, európai uniós mobilitási programok, bővítés, EU a világban, stb.
Hogyan zajlik az EU-óra?
Mivel sok diák ezen a foglalkozáson hall először részletesebben az Európai Unióról, ezért fontosnak tartjuk a rendhagyó óramenetet. Természetesen a foglalkozások tartalma minden esetben igazodik a diákok életkori sajátosságaihoz, a tantervi követelményekhez és az iskola igényeihez. Az általunk gondosan elkészített prezentációkban alkalmazzuk a frontális elbeszélést, időt szakítunk interaktív kérdezz-felelekre, audiovizuális eszközöket is igénybe veszünk és a játék sem maradhat el. Ezek segítségével a diákok szórakozva, játszva sajátíthatják el az Európai Unió történetét, legfőbb vívmányait és a számukra is adott lehetőségeit.
Illusztráció
Illusztráció
Hogyan lehet jelentkezni?
Jelentkezni az erre létrehozott EU Survey űrlap kitöltésével lehet, ahol pár alapadatot és információt kell megadni, illetve ezen az oldalon lehet a modult is kiválasztani. A tervezetten 90 perces, de igény esetén rövidebb időtartamú foglalkozásokon minimum 15, maximum 40 fős csoportok vehetnek részt.
Elérhetőségeink:
tel.: +36 30 153 3110
e-mail: euora@pillaralapitvany.com
cím: Európa Pont (Európai Unió Háza földszint)
1024 Budapest, Lövőház utca 35. (Millenáris Park)

Képek az EU-órákról

Képek az EU-órákról - 1.
Képek az EU-órákról - 2.
Képek az EU-órákról - 3.
Képek az EU-órákról - 4.
Képek az EU-órákról - 5.
Képek az EU-órákról - 6.
Képek az EU-órákról - 7.
Képek az EU-órákról - 8.
Képek az EU-órákról - 9.
Képek az EU-órákról - 10.
Képek az EU-órákról - 11.
Képek az EU-órákról - 12.